حاشیه سود7 یا 8 درصد برای صنعت بیمه عقلایی نیست

حاشیه سود7 یا 8 درصد برای صنعت بیمه عقلایی نیست

صفحه اصلی   تماس با ما   پیوندها   RSS  
 

سه‌شنبه ۳/۱۱/۱۳۹۶ - ۲۰:۵۳

 
نسخه چاپي ارسال به دوستان  ۱۳۹۳/۰۲/۱۳   (اهم اخبار)  
 

حاشیه سود7 یا 8 درصد برای صنعت بیمه عقلایی نیست

 
جسارت بیمه مرکزی در منع یک شرکت بیمه برای صدور بیمه نامه شخص ثالث و همچنین محاسبه و اعلان حاشیه سود توانگری شرکت های بیمه در روزنامه های رسمی ، بی نظیر است.
 

بیمه نیوز - در دومین اجلاس سالانه انجمن حرفه ای صنعت بیمه ، رییس بیمه مرکزی درباره شناسایی سود های غیر واقعی در شرکت های بیمه اعلام کرد که «بیش از 80 درصد شرکت های بیمه در شناسایی سود، رعایت ضوابط، رعایت مقررات و آیین نامه های مصوب شورای عالی بیمه، بخصوص در زمینه ذخیره گیری را رعایت نکردند و در نتیجه سودهای شناسایی شده از پشتوانه و اعتبار کافی برخوردار نیست.» با توجه به اهمیت موضوع، سایت انجمن حرفه ای صنعت بیمه گفتگویی با رسول تاجدار، مدیر عامل بیمه البرز و عضو این انجمن انجام داد متن پیش رو خلاصه این گفتگو است:

در دومین اجلاس انجمن حرفه ای صنعت بیمه آقای امین رییس بیمه مرکزی اشاره کردند بیش از 80 درصد شرکت های بیمه در شناسایی سود به درستی عمل نکرده اند، نظر شما در این باره چیست؟

بیمه مرکزی در جایگاه حاکمیت و نظارت، به واسطه دریافت اطلاعاتی که از شرکت های مختلف دارد و نظارت هایی که دارد، اطلاعاتی را در اختیار دارد که اصولا شرکت های بیمه کمتر به آن دسترسی دارند. از سوی دیگر ، هم اکنون بیمه مرکزی گزارشی را از وضعیت شاخص های مقایسه ای شرکت ها در طی سالهای 1387-1391 برای همه شرکت ها ارسال کرده و نسبت های خوبی هم محاسبه شده است و در آنها به تجزیه و تحلیل 5 سال گذشته پرداخته است، شاخص صنعت، شاخص سود به حقوق صاحبان سرمایه، شاخص سود به درآمد کل شرکت ها که اینها درصدهای بسیار پایینی حتی تا حد 5/3 درصد و یا 6 درصد اشاره دارد و می توان گفت ارقام بیان شده به هیچ عنوان حاشیه امن مناسبی برای یک سودآوری با کیفیت نیست.

ما به صورت خودکار در خسارت معوق، دارای محدودیتهای ذاتی هستیم؛ یکی از موارد مهمی که در خسارت ها مخصوصا خسارت های جانی مطرح است این است که شرکت های بیمه پرونده های درجریان فراوانی در دادگاه ها دارند که هنوز برای آنها رای صادر نشده و یا همچنان آرا صادره به شرکت های بیمه اعلام نشده است و با تغییر سال با افزایش تعهدات و لزوم ایفا و پرداخت تعهدات، در صورت عدم تعریف ذخیره مناسب، انحراف به وجود می آید. مضافا بر اینکه ماهیت خسارت های معوق به گونه ای است که دارای انحراف است و این انحراف هم در سنوات گذشته برحسب تجربه نشان داده است که انحراف نامساعد است؛ به بیان دیگر اینطور نیست که شما مثلا 100 ریال معوق بگیرید، بعد معوق شما 80 ریال بشود، اصولا اگر 100 بگیرید معوق واقعی شما بالای 100 می شود و اینجا هم یک انحراف نامساعد داریم.

در استاندارد های حسابداری می گویند اصل احتیاط. اصل محافظه کاری؛ یعنی تعجیل معقول در شناسایی هزینه و تاخیر معقول در شناسایی درآمد. یعنی چنانچه یک جایی درآمدی وجود داشت و به لحاظ تحقق، ویژگی یک درآمد با کیفیت را نداشت، احتیاطا آن درآمد را شناسایی نکن. بگذار باشد تا مطمئن شوی که می توانی آن درآمد را شناسایی کنی. ولی اگر هزینه ای بود در شناسایی آن یک تعجیل معقول به خرج بده. یعنی معیارهای شناسایی هزینه به مراتب قوی تر از معیارهای شناسایی درآمد است. پس بنابراین در این حالت هم باید ذخیره خسارت معوق بیشتری در نظر گرفته شود.

با توجه به کتابچه ای که به شماره 1571/400/93 از سوی معاونت بیمه مرکزی برای شرکتها ارسال شده و در آن شاخص های مختلفی دسته بندی و محاسبه شده اند، شاخص سودآوریی برای برخی شرکت ها بسیار پایین بوده است.


بیمه مرکزی برای رفع این معضل یعنی شناسایی سودهای غیر واقعی و یا حاشیه سود اندک، چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

از زمان ورود جناب آقای امین در بیمه مرکزی اقدامات مختلفی توسط بیمه مرکزی صورت گرفته شده است از جمله محاسبه حاشیه توانگری مالی شرکت ها، گزارش وضعیت شاخص های مقایسه ای شرکت ها، جلوگیری از انتخاب مدیران عامل غیر مرتبط به لحاظ تحصیلات، تخصص و تجربه و این نشانگر این نکته است که بیمه مرکزی به دنبال اقدامات اساسی است و البته هم نباید توقع داشت که مشکلات 10 ساله، یک جا و یک شبه حل شود. همین که تعامل بسیار خوب بیمه مرکزی با سندیکای بیمه گران برقرار شده است و تمام آیین نامه ها باز بینی می شوند، از سندیکا مشورت می گیرند و دارند کاری می کنند که سندیکای بیمه گران برگردد به جایگاه واقعی خودش به لحاظ مشورت، حفظ منافع شرکت های بیمه و متعاقبا حفظ منافع بیمه گزاران، این نشان می دهد که گامهای اساسی دارد برداشته می شود.

دو مورد از اقدامات انجام شده توسط بیمه مرکزی بی سابقه است: اول اینکه ما این مورد را نداشتیم که بیمه مرکزی، شرکتی را از فعالیت در رشته ای کلا منع کند و بحث به محاکم برود و حرف بیمه مرکزی به دلیل استدلال های منطقی اش به کرسی بنشیند و اجازه فعالیت داده نشود و دوم محاسبه حاشیه سود توانگری و اعلان آن در روزنامه های رسمی و کثیرالانتشار. این جسارت بیمه مرکزی قابل ستایش است و نقاط ضعف احتمالی برنامه ها باید از سوی شرکت های بیمه و از طریق انتقاد و پیشنهاد به بیمه مرکزی، رفع شود.

شناسایی سودهای غیر واقعی و حاشیه سود اندک، چه تاثیری بر بیمه گذاران و سهامداران دارد؟

ادامه این روند، سهامداران را برای سرمایه گذاری بی انگیزه می کند. در اقتصادی که تورم دارد، حاشیه سود اندک 7 و یا 8 درصد عقلایی نیست. این وضع می تواند در رفتار سهامداران تاثیر گذار باشد. ادامه این روند و با توجه به اینکه بالغ بر 70 درصد بیمه ها متشکل از بیمه درمان و شخص ثالث است و عملا سود ده نیست، میسر نخواهد بود.

 
 
نظرات كاربران:

 
نظرات بینندگان
نام :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
 

 

 
صفحه اصلی | تماس با ما | پیوند ها | آرشیو | Rss
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بیمه نیوز می باشد واستفاده از مطالب با ذکر منبع بلاماتع است bimehnews @2006- 2013
بهینه سازی سایت توسط سنادیتا

طراحی سایت